Ne mutlu türküm diyene!

HEMŞİRELİK

HEMŞİRELİK
Hemşirelik programından mezun olan öğrenciler kamuda, devlet hastanelerinde, sağlık ocaklarında özel sektörde ise özel hastanelerde, huzurevlerinde, okullarda ve çeşitli firmalarda çalışabilmektedirler. Özel sektör düşünen adayların, eğitim hayatında yapmış oldukları stajlar, kişisel gelişimler( İngilizce dil bilgisi vb.) kendilerine iş bulma noktasında büyük avantajlar sağlamaktadır.
 
Hemşirelik programını düşünen adayların, iletişimi kuvvetli, hızlı karar alabilen, sağlık alanına ilgili, sabırlı, hoşgörülü, yardımsever, soğukkanlı bireylerden oluşması gerekmektedir. Program öğrencilerinin, özel sektörde başarılı olabilmeleri için, öğrenim hayatı boyunca, kendisini alandan mezun olan diğer öğrencilerden farklı kılacak şekilde çalışmaları gerekmektedir. Bu noktada yazımızda bahsettiğimiz gibi İngilizce dil bilgilisi, kişisel gelişim sertifikaları, iş tecrübeleri öğrencilere büyük avantajlar sağlamaktadır.
 
Hemşirelik programı 2014 verilerine göre, MF-3 puan türünden öğrenci kabul eden, 86 programda bulunan lisans programıdır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 5 bin 691’idi, ayrılan kontenjanın ilk yerleştirme sonucunda 5 bin 399 öğrenci alana yerleşmiştir.
 
Hemşirelik programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 108 bin 437’kez tercih listesine yazılmıştır.
 
Hemşirelik bölümünde, en çok tercih listesine yazılan üniversite, 6 bin 781 kere tercih listesine yazılan Akdeniz Üniversitesi olmuştur.
Hemşirelik bölümü aynı zamanda YGS-2 puan türünden, Yüksekokul bünyesinde de öğrenci kabul etmektedir.